Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
HomeStore
Dual Channel Handheld Digital Oscilloscope
FNIRSI DPOX180H Product Manual:
https://www.mediafire.com/file/jfpqiqspm9v2wfz/DPOX180H%25E6%2596%25B0%25E7%2589%2588.pdf/file
Description:
DPOX180H is a cost-effective handheld dual-channel digital phosphor oscilloscope launched by FNIRSI with a two-in-one oscilloscope and signal generator. The oscilloscope has a real-time sampling rate of 500MSPS and an analog bandwidth of 180MHz. In terms of display, a high-contrast 2.8-inch IPS full-vision LCD screen and digital fluorescent technology are used. The waveform display effect is good, and the colorways are grayscale and color temperature. With a waveform refresh rate of up to 50000wfm/s, displaying abnormal signals with low probability is easier. The time-based system includes a ZOOM time base for easy analysis of digital protocol signals. With a vertical sensitivity as low as 5mV, it can better measure small signals of 5mVPP. Ultra-high signal-to-noise ratio, fully sealed shielding measures, stable circuit feedback design, clean and clear waveform. The original adjustable automatic bandwidth limit and adaptive adjustable trigger suppression are suitable for analyzing and measuring signals with relatively large noise. 20M hardware bandwidth limit, can filter out noise above 20MHz. The trigger adopts digital trigger technology with high precision. It has three trigger modes: automatic/single/normal. It has a strong ability to capture periodic signals, burst signals, and protocol signals. The DDS signal generator has 14 kinds of function signal waveforms and a free-customized chopping waveform. The frequency of the sine wave can reach up to 20MHz, and the other waveforms can reach up to 10MHz. The original chopping output function can store up to 500 customized signals. It has three time base modes YT, XY, and rolling. Manual cursor measurement is suitable for measurements with large noise signals. Efficient one-button automatic adjustment, adaptive 25%, 50%, 75% electric level trigger only takes 2 seconds to measure 1VPP/1KHz. Save waveforms and screenshots with one key, up to 250 sets of waveform data or 90 pictures can be stored, and 500 intercepted wave data can be stored at the same time. The data browser can browse and view the currently saved waveform data and pictures, and the waveform data supports operations such as zooming and moving. High voltage anti-burning protection, all gears can withstand high voltage up to 400V. USB data export, you can connect to a computer to copy picture files and copy system files to the oscilloscope for system upgrades. 5V2A fast charging and 1 hour can charge to 80%.
Packing list:
1 * DPOX180H Digital Phosphor Oscilloscope
2 * Matching 200MHz Probe (1X & 10X)
1 * 5V2A Power Adapter
1 * USB Data Line
1 * User Manual
Select Ships From
Select Color
Select Plug Type
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Packing list: